نشانه خرابی بک لایت تلویزیون ال ای دی

نشانه خرابی بک لایت تلویزیون ال ای دی


یکی از نشانه های خرابی بک لایت این است که تلویزیون ال ای دی تصویرش قطع شده ولی صدا دارد!

این جمله اکثر مراجعین به نمایندگی تعمیرات تلویزیون است که اغلب موارد به خرابی بک لایت تلویزیون های ال ای دی مربوط میشود.

لطفاً در مورد تعمیر بک لایت و مراحل تعمیر آن با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید.

به طور خلاصه نور بک لایت باعث قابل دیده شدن تصویر میشود و در اثر قطع شدن این نور، تلویزیون تصویر دارد ولی دیده نمی شود.

معمولا در تلویزیون های ال جی لوگوی اولیه در لحظاتی دیده می شود و سپس تصویر قطع می شود اما در برندهای دیگر مانند سامسونگ گاها به همین مقدار هم تصویر نداریم.

تعریف بک لایت یا نور پس زمینه تلویزیون

نور پس زمینه تلویزیون (به انگلیسی: backlight) یا پشت‌تاب نوعی تشعشع است که در صفحه‌های کریستال مایع (LCD) به کار می‌رود.

برعکس نور پروژکتوری که در جلوی LCD جاسازی شده‌اند، نور پس زمینه LCD را از طرفین و پشت به صورت کامل روشن می‌کند.

نور پس زمینه در صفحات کوچک، برای بالا بردن قابلیت خواندن در نور کم و در نمایشگر رایانه و تلویزیون LCD به نحو مشابهی که در نمایش‌های لامپ اشعه کاتد (CRT) به کار می‌رود، استفاده می‌شود.

مهمترین نشانه خرابی بک لایت تلویزیون ال ای دی

اگر تلویزیون شما صدا دارد ولی تصویر ندارد محتمل ترین ایراد قطع شدن نور بک لایت است.

به عنوان مثال در تلویزیون ال جی معمولا در ابتدای روشن شدن تلویزیون لوگوی ال جی دیده می شود؛

ولی به سرعت تصویر قطع می شود ولی اگر نور محیط را کم کرده و با یک وسیله روشنائی مثل چراغ قوه گوشی خود به صفحه نور تابیده شود تصویر کم رنگی دیده می شود.

تست چراغ قوه نشانه خرابی بک لایت
تست چراغ قوه نشانه خرابی بک لایت

دکمه منو را فشار دهید تا تصویر منو که قبلا بارها آن را دیده اید در صفحه ظاهر شود تا تشخیص تصویر برای شما ساده تر شود.

سوالات متداول خرابی بک لایت تلویزیون

در ادامه پرسش و پاسخ هایی در مورد خرابی بکلایت تلویزیون آمده است که با همدیگر آنها را مرور می کنیم.

1. قطعه معیوب در ایجاد خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

بخشی از مجموعه بک لایت لامپ های ال ای دی است که به علت استفاده از پیکربندی سری و موازی اگر تعدادی از لامپها قطع شود یا بسوزد، جریان مدار قطع شده و لامپهای سالم هم روشن نمی شوند ولی اگر لامپها اتصال کوتاه شوند لامپ خراب روشن نمی شود اما به علت داوم جریان در مدار باقی لامپ ها روشن می شود. ولی در محل لامپهای خاموش در تصویر نواحی تاریک داریم.

2. مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون چگونه است؟

باز کردن پنل تلویزیون و تشخیص و تعویض لامپ های خراب بک لایت و نیمه خراب و تنظیم نور مجموعه و سپس اصلاحیه برد پاور و تغییرات و تنظیم ولتاژ بک لایت برای کم کردن فشار روی لامپها جهت جلوگیری از برگشت ایراد و در انتها تست و آزمایش دستگاه با روش های استاندارد مراحل مختلف تعمیر بک لایت تلویزیون های ال ای دی است.

3. آیا تعمیر تلویزیون با خرابی در بک لایت امکان پذیر است؟

بله در مشهد بکلایت امکان پذیر است، جهت دسترسی به لامپ های بک لایت مجبور هستیم بخش لیکوئید پنل تلویزیون را جدا کنیم. این بخش که در واقع حساس ترین بخش تلویزیون های ال ای دی است مساحتی به اندازه اینچ تلویزیون و ضخامت یک میلیمتر و بسیار شکننده است. خطر آسیب دیدگی فلت های پنل هم خطر دیگری است که در هنگام تعمیر بک لایت تلویزیون وجود دارد.

4. آیا در منزل هم می شود بک لایت تلویزیون را تعمیر کرد؟

وجود موارد ذکر شده در پاسخ به پرسش شماره 3 (قبلی)؛ در کنار نیاز به تست سایر لامپ های سالم و تشخیص قطعات نیمه خراب باعث می شود تا به فرصتی چند ساعته برای تعمیر تلویزیون و در کنار آن محیطی امن برای قرار دادن بخش های جدا شده نیاز باشد که طبیعتا در محیط منزل فراهم آوردن آن کمی مشکل است و باعث می شود که تعمیر تلویزیون در منزل و یا محل مشتری را توصیه نکنیم.

5. هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون چقدر است؟

هزینه انجام تعمیر بک لایت تلویزیون به مدل تلویزیون و نوع و کیفیت قطعات معیوب و همچنین تعداد آنها بستگی دارد. اعلام هزینه تعمیرات تلویزیون گزینه ای است که مشخص شدن آن کار را هم برای مشتری و هم برای نمایندگی تعمیرات آسان می کند که سعی می شود در مشاوره های ابتدائی با توجه به اطلاعتی که از مشتری دریافت می شود به آن برسیم. در لینک زیر می توانید حدود هزینه تعمیر و یا تعویض بک لایت(تلویزیون ال جی) را داشته باشید و یا از طریق تماس با ما مشاوره بگیرید.

جدول هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون ال جی

6. چرا بعضی از تلویزیون ها چند بار در قسمت بکلایت خراب می شوند؟

در خرابی بک لایت عدم دانش کافی تعمیرکار تلویزیون برای تشخیص اینکه تلویزیون در صورت تعمیر به شرایط اولیه بازخواهد گشت یا خیر و در غیر این صورت ارائه راه حل تعویض کامل قطعات به مصرف کننده و همچنین عدم استفاده از اصلاحیه های منطقی و توصیه شده و استفاده از روش های غیر استاندارد و غیر اصولی یکی از عوامل آن است. همچنین استفاده مجدد مشتریان از حالت درخشان و قرار دادن تلویزیون در بالاترین میزان روشنایی در تنظیمات تلویزیون یکی از عوامل دیگر آن میباشد.

7. آیا تعمیر بک لایت تلویزیون در مشهدبکلایت انجام میشود؟

بله ما در مشهدبکلایت کلیه تلویزیون های موجود که در بخش بک لایت دچار خرابی شده اند را با ضمانت تعمیر می نماییم.

8. بهترین و کم هزینه ترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون چیست؟

بهترین ایده در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی و یا هر مجموعه معیوب دیگری مشخصا تعویض کامل بک لایت است که طبیعتا هزینه آن بسیار بالاتر از هزینه تعمیر همان بخش است ولی اگر بکلایت تعویض نشود و فقط تعمیر شود و اگر تعمیر به درستی انجام نشود و اصلاحیه نیز انجام نشود، احتمال اینکه بعد از مدت کوتاهی مجدداً دچار خرابی گردد بسیار زیاد میباشد و مجبور میشوید دوباره با هزیه بیشتر به تعمیرگاه مراجعه نمایید. پیشنهاد ما روش تعویض کامل بک لایت می باشد. اما روش دوم یعنی کم هزینه ترین راه هم وجود دارد و آن تعمیر فقط قطعات معیوب (لامپ های سوخته) است.

9. چه راه حلی برای پیشگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون وجود دارد؟

در تنظیمات تلویزیون میزان روشنایی تلویزیون را به میزان نیاز زیاد کنید و خیلی روشن نکنید. مقدار این نور به میزان نور محیطی بستگی دارد و در صورت نیاز از سنسور هوشمند دستگاه(حالت روشنایی خودکار) استفاده کنید.

10. چه روشی برای نشان دادن خرابی بک لایت تلویزیون و یا تست سالم بودن آن وجود دارد؟

ما در نمایندگی مشهدبکلایت دستگاهی برای تست داریم که با آن خرابی بک لایت و یا ال ای دی هایی که احتمال خراب شدن دارند را نشان می دهد. مشخص شدن تمامی لامپها و تشخیص لامپهای نیمه خراب بوسیله تستر، همچنین اصلاح بخش راه انداز بک لایت که باعث کاهش حدود 10% ولتاژ کار این بخش شده و باعث پایین آمدن استهلاک می شود.

اما توصیه همیشگی ما به مصرف کننده های گرامی:
لطفا گزینه صرفه جوئی در انرژی تلویزیون را جهت کم کردن نور بک لایت در هنگامی که نور محیط کم است را روشن کنید. و در انتها ما گارانتی طولانی مدت برای آسودگی خیال مشتریان ارائه می دهیم. جهت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید